Board of Regents

Upcoming Board Meetings

  • August 8–9, 2024, 欧洲杯买球 – Denton Campus
  • November 7–8, 2024, 欧洲杯买球 – Houston Campus

To view the live meeting broadcast, visit the Meeting Broadcast page.

About the Board of Regents

The Texas Woman’s University Board of Regents is composed of nine persons, at least four of whom shall be women, appointed by the governor with the advice and consent of the Senate. The governor also appoints a tenth non-voting student regent.

The regents hold office for staggered terms of six years, with the terms of three members expiring February 1 of odd-numbered years. The student regent serves a term of one year. The Board meets quarterly. The Board biennially elects a chair/presiding officer and a vice chair/asst. presiding officer. Current regents and officers are as follows:

swipe to see the full table

2023–2025 Officers
Board Chair and Presiding Officer: Ms. Stacie D. McDavid
Vice Chair and Assistant Presiding Officer: Dr. Crystal Wright

swipe to see the full table

Current Members Term Expires
Ms. Stacie D. McDavid February 1, 2025
Mr. Bob Hyde February 1, 2025
Ms. Mary P. Wilson February 1, 2025
Dr. Crystal Wright February 1, 2027
Ms. Janelle Shepard February 1, 2027
Ms. Ellen Amirkhan February 1, 2027
Ms. Bernadette C. Coleman February 1, 2029
Ms. Jill Jester February 1, 2029
Ms. Kathleen Wu February 1, 2029
Ms. Jianna Covarelli May 31, 2024

Page last updated 8:28 AM, May 20, 2024